Notice: Undefined index: image_alt in /web/cernahora.info/get-invia-xml-2.php on line 262 Notice: Undefined index: image_alt in /web/cernahora.info/get-invia-xml-2.php on line 262 Notice: Undefined index: image_alt in /web/cernahora.info/get-invia-xml-2.php on line 262 Notice: Undefined index: image_alt in /web/cernahora.info/get-invia-xml-2.php on line 262 Notice: Undefined index: image_alt in /web/cernahora.info/get-invia-xml-2.php on line 262 Černá Hora - Festivaly & svátky
ÚvodDestinaceZájezdyPočasíFotkyMapaKontakt

Festivaly & svátky

Festivaly a slavnosti

V Černé Hoře, tak jako v jiných krajinách si chtějí lidé užít zábavu, zpříjemnit si den, a proto uspořádávají festivaly a slavnosti. Typicky zimním jsou celostátní závody na sněhu, konající se v lednu ve městě Zabljak. Tito závody přitahují množstvo sportovních fanoušků, nechybí hudba, ani dobré jídlo či pití. V oblasti Herceg Novi se v únoru koná tzv. “festival mimózy“, co je různorodý a veselý festival, v průběhu kterého se konají rybářské oslavy, maškarní bály, karnevaly, výstavy, soutěže, výstavy květin a divadelní představení. V tomto stejném měsíci se koná i karneval a maškarní ples v Kotoře a Karnevalové noci v zálivu Tivat. Slavný Lyžařský pohár Durmitor v oblasti Zabljak, uskutečněný na mezinárodní úrovni se též koná v únoru. Další sportovní akcí jsou cyklistické závody po cestách krále Nikoly. Konají se v březnu. Významnou slavností jsou Dni kamélií v Kotoře. Probíhají tu výstavy květin, divadelní představení, kaméliový ples a Miss kamélie. Tento měsíc se nenudí ani v Podgorici, kde se koná festival dětských písní Naše Radost a Zlatá sněhová koule. Duben je měsícem divadelních představení v Podgorici. V květnu můžeme postřehnout tři důležité událostí - festivaly. Prvním je televizní festival, během kterého se promítají slavné televizní filmy, druhým je Vladimírův kříž, který se koná 30 května. V tento den se nese kříž na vrchol hory Rumija na místo, kde podle legendy stál kostel. Posledním z trojice festivalů je Montenegro Cup v Kotoře a Nikšiči. Tu se jedná o soutěž ve volném lezení. Na festivaly bohatý je i červen, který je časem pro festival v Budvě s názvem Písně Středomoří a Mezinárodní festival středomořské hudby. Festival ideální pro vyžití se mládeže je International Youth Camp. V červencovém festivale Město divadla v Budvě jde o slavnosti klasické hudby, divadla, baletu, kde vystupují zpěvácké sbory, domácí i zahraniční umělci.

Svátky

Tak jako jiné krajiny s bohatou historií, oslavují Černohorci mnoho svátků.

  • 1. a 2. leden - Nový rok
  • 6., 7. a 8. leden - Božić – pravoslavní vánoční svátky
  • 8. březen- Mezinárodní den žen
  • 1. a 2. květen - Praznik rada - Svátek práce
  • 21. květen - den nezávislosti
  • 13. červenec - Dan ustanka - De povstání (státní svátek Republiky Černá Hora)
  • 25. prosinec - Vánoce

Náboženské svátky

  • Uskrs (Veliká Noc) - tři dny pohyblivých svátků (Veliký pátek, velikonoční pondělí a úterý). Pravoslavní věřící dodržují svátky podle juliánského kalendáře, římští katolíci podle gregoriánského.
  • Ramadán a Bajram pro vyznavače islamu.
  • Jom Kipur - náboženský svátek Židů, kteří mají právo na jeden volný den.

Nejsvětějším svatým srbské pravoslavné církvi je Svatý Vávra. Každá rodina pravda má svého patrona nebo ochránce a oslavuje na jeho počest jednodenní svátek, během kterého má rodina právo na dovolenku.

Počasí v Černé Hoře
Tivat
Aktuálně

20 ºC
Zítra

22 ºC
12 ºC
Pozítří

24 ºC
12 ºC

Předpověď počasí na 4 dny...
Zájezdy do Černé Hory
Ibis Deira City Centre (Dubai)

Termín: 9.11.-17.11.2016
Strava: Snídaně
Cena: 18190,- Kč

Hotel Marsa Sicla Resort (Sicílie)

Termín: 11.11.-18.11.2016
Strava: Polopenze
Cena: 12561,- Kč

Country Club Hotel (Dubai)

Termín: 11.11.-18.11.2016
Strava: Polopenze
Cena: 19800,- Kč

Hotelový Komplex Royal Palm (Ischia)

Termín: 12.11.-19.11.2016
Strava: Polopenze
Cena: 8290,- Kč

Hotel Arsi (Alanya)

Termín: 12.11.-19.11.2016
Strava: All Inclusive
Cena: 8880,- Kč


Všechny lastminute zájezdy do Černé Hory...